Zakup miejsca postojowego w parkingu podziemnym – jaką formę prawną wybrać?

Budynki mieszkalne, które posiadają podziemne parkingi, to rozwiązanie coraz częściej stosowane przez deweloperów. Samochody, parkujące na tego typu miejscach postojowych są bezpieczniejsze, chronione przez czynnikami zewnętrznymi.

Do tego takich miejsc może być naprawdę sporo. Dodając do tego fakt, że często stosuje się wentylację oraz monitoring, czy czujniki ruchu , propozycja zakupu miejsca postojowego w parkingu podziemnym jawi się jako bardzo atrakcyjna.

Gdy decydujemy się na zakup miejsca postojowego, często bierzemy pod uwagę tylko jego cenę. Warto jednak zapoznać się z prawnym aspektem całej transakcji, aby mieć świadomość, co tak naprawdę kupujemy.

Forma prawna miejsca postojowego

Obecnie spotykamy najczęściej dwa rozwiązania, stosowane przez deweloperów:

  • Zakup miejsca postojowego w formie współwłasności
  • Zakup miejsca postojowego objętego służebnością parkowania pojazdu

Spotkać możemy również sytuację, w której deweloper wynajmuje miejsca postojowe, zamiast je sprzedawać. W tym artykule jednak skoncentrujemy się na zakupie.

Zakup miejsca postojowego w formie współwłasności

W tym przypadku garaż podziemny zostaje wydzielony jako odrębny lokal niemieszkalny. Jest on traktowany jako samodzielny lokal oraz posiada swoją własną księgę wieczystą.

Każdy z mieszkańców, który chciałby korzystać z miejsca postojowego staje się współwłaścicielem, poprzez zakup udziałów w lokalu, jaki stanowi garaż podziemny.

Zakup miejsca postojowego objętego służebnością parkowania pojazdu

W tym przypadku natomiast, garaż nie posiada swojej własnej księgi wieczystej, a deweloper określa zasady korzystania z miejsc postojowych.

Miejsca postojowe należą do wspólnych części budynku, a koszt ich utrzymania ponosi wspólnota mieszkaniowa. Współwłaścicielami są wszyscy mieszkańcy.

Miejsca postojowe zostają przypisane do konkretnych mieszkań i tylko konkretne, a prawo służebności przechodzi na kolejnych właścicieli – o ile służebność nie zostanie zniesiona.

Podatki i opłaty

Wybór rozwiązania jest bardzo istotny z punktu widzenia późniejszych konsekwencji, przede wszystkim podatkowych.

Jeśli zdecydujemy się na zakup miejsca postojowego w formie współwłasności, przy zakupie spodziewajmy się 8%-go podatku VAT, a następnie w późniejszym okresie podatku od nieruchomości.

Gdy wybierzemy natomiast miejsce postojowe objęte służebnością, możemy spodziewać się wyższych kosztów: 23% podatek VAT oraz prawie 10-krotnie wyższy podatek od nieruchomości w porównaniu z pierwszą opcją!

Wydawać by się mogło, że to pierwsze rozwiązanie będzie korzystniejsze. Nie do końca. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Musimy również pamiętać, że właściciel miejsca postojowego zakupionego w formie współwłasności nie ma możliwości swobodnego dysponowania nim! Nie może go zbyć niezależnie od mieszkania.

Taką możliwość natomiast ma właściciel miejsca postojowego objętego służebnością. Może on dysponować swoim miejscem postojowym niezależnie od mieszkania – na przykład sprzedać.

Podczas zakupu miejsca postojowego warto mieć na uwadze powyższe różnice i wybrać najbardziej komfortowe dla nas rozwiązanie.