Jak wykończyć mieszkanie od dewelopera? 6 kroków

Nadszedł ten dzień… Stałeś się właścicielem nowego mieszkania, zakupionego od dewelopera! Otrzymałeś klucze, jednak co dalej?

Jak przekształcić te surowe pomieszczenia w wymarzony własny kąt?

W tym artykule przybliżymy, jak przeprowadzić wykończenie mieszkania, które otrzymaliśmy po odbiorze.

Aby działania przeprowadzić skutecznie i bez pośpiechu (który jest kiepskim doradcą), warto przemyśleć wygląd mieszkania już przed otrzymaniem kluczy. Opracuj w głowie wizje poszczególnych pomieszczeń, łącznie z konkretnymi elementami, takimi jak podłogi, meble, sprzęt oraz dekoracje. Sprawdź na co możesz sobie pozwolić, zoptymalizuj budżet.

Warto skorzystać z usług pracowni projektowej, która profesjonalnie pomoże Ci w aranżacji mieszkania w wybranym przez Ciebie budżecie. Przygotuje również dla Ciebie harmonogram prac oraz koszty z nimi związane.

Krok 1: Zmiany konstrukcyjne

To jest czas na przeprowadzenie wszelkich zmian, związanych z ustawieniem pomieszczeń. Chciałbyś postawić szafę w innym miejscu i potrzebne jest przesunięcie ścianki? To właśnie od zmian architektury wnętrza (jeśli takowe są) powinniśmy zacząć proces wykańczania wnętrz.

Aby go przeprowadzić, powinniśmy być już zaopatrzeni w projekt mieszkania, w tym kuchni i łazienki. To właśnie w tych dwóch pomieszczeniach najczęściej wprowadza się zmiany konstrukcyjne i budowlane.

To w tym etapie również pzeprowadzamy wykonanie dodatkowych elementów konstrukcyjnych, jak np. podwieszane sufity.

Jeśli natomiast układ mieszkania i wszelkie detale, odpowiadają Twojej wizji , możemy przejść do kolejnego kroku, jakim są zmiany w instalacjach.

Krok 2: Zmiany w instalacjach

Sprawdzenie planu instalacji elektrycznej jest niesamowicie ważne. Upewnijmy się, czy nie potrzebujemy dodatkowych gniazd, np. pod lampy, czy też czy zamiast jednofazowej instalacji, nie potrzebujemy doprowadzić trójfazowego połączenia do urządzeń AGD, np. do płyty indukcyjnej. Czy na pewno połączenia hydrauliczne są rozplanowane zgodnie z naszym planem?

To własnie jest idealny moment na tego typu przeróbki. Ważne, by przeprowadzić te zmiany jeszcze zanim zajmiemy się dalszymi elementami mieszkania, jak ściany, czy podłogi.

Krok 3: Ściany, podłogi oraz drzwi

Ten etap rozpocznijmy od ewentualnego wygładzenia ścian. Następną czynnością powinno być ułożenie podłóg poza panelami i parkietami oraz kafelkowanie łazienki. To tu przeprowadzamy również montowanie ceramiki i np. gresów.

Na zakończenie prac ze ścianami malujemy je. Najlepiej przeprowadzać pracę „od góry do dołu”, zaczynając od sufitu, następnie malować ściany, a dopiero potem zająć się ułożeniem paneli lub parkietu.

Gdy ściany i podłogi mamy gotowe, przyszedł czas na montaż drzwi wewnętrznych.

Krok 4: Montaż sprzętu

Następny etap polega na zamontowaniu wszelkich urządzeń w mieszkaniu, w tym armatury łazienkowej. Instalujemy wannę lub prysznic, umywalkę, toaletę. W kuchni umieszczamy niezbędny sprzęt, jak zmywarka, lodówka.

Krok 5: Meble i dekoracje

To już prawie koniec naszych prac, związanych z wykończeniem mieszkania. Tym razem jest to krok, po wykonaniu którego już zobaczymy naszą wizję mieszkania w rzeczywistości! Zabieramy się za meblowanie!

Najlepiej rozpocząć prace od elementów stałej zabudowy: mebli kuchennych i szaf wnękowych. Następnie meblujemy pozostałe pomieszczenia: sypialnię, pokój dzienny, pokoju dziecięcego, przedpokoju.

Jednocześnie zakładmy oświetlenie.

Na koniec zajmujemy się ewentualnymi tapetami, tynkami dekoracyjnymi. Montujemy lustra, listwy przypodłogowe, a także wszelkie pozostałe dodatki i dekoracje- firanki, zasłony, rolety, dywany. Wstawiamy kwiaty, uzupełniamy akcesoria kuchenne i łazienkowe i…. gotowe! Nasze mieszkanie jest już przygotowane!

Pozostał już ostatni, najprzyjemniejszy krok, a mianowicie…

Krok 6: Przeprowadzka

Tak jest! Przebrnęliśmy przez ciężki proces wykończenia mieszkania! Możesz teraz przewieźć pozostałe swoje rzeczy do nowego lokum. To czas na pogratulowanie sobie dobrze wykonanego zadania.