Informacje ogólne – przygotowanie
Kupiliśmy swoje wymarzone mieszkanie, podpisaliśmy umowę z deweloperem, czas więc na kolejny ważny etap procesu zakupu: odbiór mieszkania.
Jeśli mamy taką możliwość, to warto zabrać ze sobą fachowca (np. inspektora nadzoru budowlanego, inżyniera, bądź też firmę remontową, która będzie przeprowadzać wykończenie mieszkania), który ma doświadczenie w wyłapywaniu wad i niedoróbek. Możemy także samemu przeprowadzić odbiór. W takim przypadku zalecamy zapoznać się z przynajmniej podstawowymi polskimi normami budowlanymi oraz wziąć ze sobą odpowiednie narzędzia. W tym artykule przedstawiamy kilka porad, które ułatwią przeprowadzenie samodzielnie odbioru mieszkania od dewelopera.
Jak się przygotować na odbiór mieszkania?
- Przeanalizujmy plan mieszkania.
- Umówmy termin odbioru w takiej porze, abyśmy mogli oglądać mieszkania w świetle dziennym.
- Pamiętajmy, by wszelkie zgłoszone przez nas zastrzeżenia znalazły się w protokole zdawczo-odbiorczym.
- Weźmy ze sobą kilka narzędzi, które ułatwią nam oględziny: taśma miernicza, latarka, duży kątownik oraz w miarę możliwości długa poziomica, zapalniczka, miernik elektryczny.
- Sprawdźmy jakość wykonania poszczególnych elementów i zastosowane materiały.
- Przede wszystkim nie spieszmy się – sprawdzajmy wszystko dokładnie.
Sprawdzamy metraż, ściany i podłogi
Odbiór mieszkania rozpocznijmy od sprawdzenia metrażu każdego z pomieszczeń – czy są zgodne z projektem ( i przewidzianym marginesem błędu- przeważnie ok. 3%). Mierzymy długość, szerokość i wysokość każdego pomieszczenia. Sprawdźmy również wymiary obszarów przewidzianych np. na pralkę, wannę itp.
Poziomicą sprawdźmy, czy wszystkie ściany są proste, natomiast kątownikiem przeglądnijmy, czy ściany, podłoga i sufit stykają się pod kątami, przewidzianymi w projekcie budowlanym.
Zwróćmy uwagę na tynk – czy nie ma pęknięć, ubytków, czy ściany są nim pokryte równomiernie. Ważne, by przeprowadzać te czynności w świetle dziennym.
Zgłaszamy wszelkie pęknięcia, nieruwności, a także plamy lub przebarwienia.
Czas na sprawdzenie podłogi- ta powinna być równa, bez pęknięć i rys, wgłębień i wybrzuszeń. Sprawdzamy również poziomicą, czy różnica poziomów mieści się w granicach normy. Zwróćmy również uwagę, jeśli wylewki, po których chodzimy, uginają się, bądź trzeszczą. Jest to sygnał ostrzegawczy, że prawdopodobnie nie wszystko zostało wykonane prawidłowo.
A co z instalacjami?
Instalacje w mieszkaniu są bardzo ważne. Kontrole instalacji jednak, to domena fachowców. My, jako klient nie jesteśmy w stanie gruntownie sprawdzić każdej z nich. Możemy natomiast wykonać kilka testów:
Po pierwsze sprawdźmy wentylację. Aby to uczynić, przykładamy zapaloną zapalniczkę w pobliżu otworów wentylacyjnych i sprawdzamy, czy płomień odchyli się w kierunku otworu.
Kanalizację możemy dobrze sprawdzić dopiero po zamontowaniu armatury. Na chwilę obecną możemy przeglądnąć, czy wszystkie łącza znajduja się w odpowiednich miejscah.
Sprawdzamy, czy gniazdka elektryczne znajdują się w miejscach, zgodnych z projektem, a także czy działają. Aby sprawdzić, czy jest prąd, używamy miernika elektrycznego.
Przeglądamy również, czy ilość grzejników zgadza się z projektem. Jeśli odbiór następuje w sezonie grzewczym, możemy sprawdzić także, czy grzejniki są ciepłe na całej szerokości oraz czy nie ma widocznych śladów wilgoci.
Sprawdźmy także, czy posiadamy przyłącze instalacyjne, zapewniające dostęp do internetu, telewizji naziemnej i kablowej i radia.
Sprawdźmy okna i drzwi
Okna i drzwi powinny być czyste, abyśmy mogli sprawdzić, czy nie posiadają zarysowań lub innych uszkodzeń. Sprawdźmy czy prawidłowo otwierają się, zamykają. Powinny pracować lekko. Jeśli nie mamy systemów samozamykających – zostawmy drzwi i okna na wpół otwarte i obserwujmy, czy nie zamykają się same. Jeśli zaobserwujemy tego typu zachowanie – oznacza to, że nie są spionizowane i mogą nadawać się do reklamacji.
Dłonią sprawdźmy, czy nie czuć przepływającego powietrza na obrzeżach zamkniętych okien i drzwi.
Przy okazji kontroli okien, warto również przyłożyć poziomicę na powierzchnię parapetów, by przekonać się, czy na pewno są równe.
Przyjrzyjmy się częsciom wspólnym
Po przeglądnięciu mieszkania, czas przyjrzeć się częsciom wspólnym. Są one z reguły odrębną częścią odbioru technicznego, którą najczęściej zajmuje się zarząd wspólnoty mieszkaniowej.
Warto pamiętać, że tak czy inaczej możemy wnosić swoje uwagi.
Miejsce parkingowe i komórkę lokatorską powinniśmy dokładnie zmierzyć i sprawdzić, czy odpowiadają wymiarom z projektu.
Sprawdźmy, czy wjazd i wyjazd z naszego miejsca parkingowego będzie łatwy i bezpieczny.
Następnie przyjrzyjmy się wszystkim tym częściom budynku, z których na codzień będziemy korzystać: klatka schodowa, korytarz, winda, hol wejściowy, elewacja oraz otoczenie (ogrodzenie, ławki, kosze, plac zabaw, zieleń).