Branża budowlana, jak każda inna idzie z duchem czasu. Rozwiązania technologiczne, stosowane w innych sektorach, często znajdują zastosowanie również podczas procesu budowlanego. Chcielibyśmy Państwu przedstawić światowe technologiczne trendy, które również i w Polsce mogą zyskać na znaczeniu w 2019 roku:
Rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality)
Technologia wprost z gier komputerowych coraz częściej znajduje zastosowanie w budownictwie. Polega ona na integracji świata rzeczywistego z wirtualnym (cyfrowym), przy pomocy m.in. urządzeń mobilnych. Otwiera to wiele nowych możliwości w zakresie projektowania, budowy oraz sprzedaży nieruchomości.
Cyfrowo odwzorowane elementy możemy prezentować w rzeczywistej przestrzeni. Przykładowo, za pomocą tej technologii, jesteśmy w stanie uzyskać już na budowie wizualizację projektowanych instalacji, czy nawet projekty wyposażenia technicznego oraz aranżacji wnętrz. Daje ona możliwość prezentacji finalnego efektu prac, a także kontroli realizacji pod kątem zgodności z projektem.
Nawet w późniejszej eksploatacji budynku, technologia ta przydaje się, chociażby w przypadku przeglądów technicznych, które o wiele łatwiej przeprowadzić, gdy mamy zwizualizowany przebieg instalacji. Aby skorzystać z dobrodziejstwa rzeczywistości rozszerzonej, potrzebujemy urządzenia mobilnego, np. tabletu, lub specjalnych okularów AR.
Drony
Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych o niewielkiej wadze, popularnie zwanych dronami, to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy dla deweloperów i firm budowlanych. Podejmowanie trafnych decyzji jest niesamowicie trudne, kiedy nie posiadamy precyzyjnych danych o terenie.
Drony są w stanie dać nam nową perspektywę oraz dokładne materiały w postaci zdjęć, filmów, panoram 360 oraz ortofotomap, a także modeli 3D.
Większe znaczenie GPS
Nawigacja satelitarna towarzyszy nam na co dzień. Nie jest to nowa technologia, jednak coraz częściej jest wykorzystywana w coraz bardziej kreatywny sposób. Jej zastosowanie, czy to w dronach, czy w modelowaniu informacji budowlanych (BIM), ułatwia pomiary inwentaryzacyjne obiektów oraz terenów.
Wspomaga proces budowy poprzez monitoring maszyn budowlanych, dzięki czemu z łatwością możemy zarządzać zapleczem technicznym.
Robotyka
Rozwój branży robotyki to coś, czego nie da się przeoczyć. Już teraz na całym świecie inwestowane są duże pieniądze w rozwiązania związane z robotami. Z powodu ich coraz większej precyzji i niezawodności, wygląda na to, że mogą się stać znaczącą siłą w branży budowlanej. Czynności takie jak układanie cegieł, wiązanie prętów zbrojeniowych w „rękach” robotów?
Przyszłość może nam przynieść partnerstwo między wykwalifikowanymi pracownikami, wykonującymi prace wymagające wyższych kwalifikacji oraz robotami, których zadaniem będzie wykonanie czynności powtarzalnych, monotonnych, ale jednocześnie często niebezpiecznych.
Zrównoważony rozwój
Budownictwo przyjazne dla środowiska to niesamowicie istotna kwestia, zwłaszcza w obecnych czasach. W naszej firmie z wielką uwagą podchodzimy do spraw związanych z ekologią. Realizując projekty, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, musimy pamiętać, by nie tylko przeciwdziałać zanieczyszczeniom, ale również podchodzić do inwestycji mając na względzie oszczędzanie zasobów naturalnych.
Dotyczy to każdego etapu inwestycji- samego projektu, wykorzystanych materiałów budowlanych, energooszczędnych rozwiązań technicznych itd. Wzrost popularności tego trendu z pewnością przyniesie wiele korzyści nam wszystkim.