Kuchnia otwarta, czy zamknięta? Co wybrać?

Urządzasz kuchnię i nie wiesz co będzie lepszym rozwiązaniem: czy kuchnia otwarta czy zamknięta?

Na wybór wpływa wiele różnych czynników, w tym metraż mieszkania, sposób spędzania czasu w mieszkaniu przez domowników, czy też obecne trendy aranżacyjne.

Które z tych rozwiązań będzie najlepsze? O tym w poniższym artykule.

Kuchnia otwarta – wady i zalety

Zdecydowanie bardziej popularny wariant, czyli kuchnia otwarta sprawdza się w mieszkaniach o każdym metrażu. W mniejszych mieszkaniach stanowi element funkcjonalnego układu przestrzeni oraz optycznie powiększa pomieszczenie.

Kuchnia otwarta sprawdzi się również idealnie w przypadku rodzin, które lubią spędzać ze sobą czas w trakcie gotowania. Gotując, możemy mieć na oku małe dzieci, które bawią się w salonie.

Otwarta kuchnia to również możliwość umieszczenia popularnej obecnie wyspy kuchennej – w miejscu granicznym między kuchnią a salonem. Umieścić w niej można także dodatkowe sprzęty AGD.

Często w przypadku kuchni otwartej widzimy szereg zalet. Nie możemy jednak zapominać o wadach tego rozwiązania.

Po pierwsze: zapachy i odgłosy kuchenne, przenoszące się do strefy pokoju dziennego. Nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować je całkowicie.

Po drugie niesamowicie ważnym wtedy staje się utrzymanie porządku w kuchni, by chociażby uniknąć widoku brudnych naczyń w zlewie. Kuchnia otwarta nie będzie więc dobrym rozwiązaniem dla bałaganiarzy.

Kuchnia zamknięta – wady i zalety

Zamknięta kuchnia natomiast to idealne rozwiązanie dla osób lubiących spędzać sporo czasu na gotowaniu. Daje ona więcej możliwości aranżacyjnych, możemy wygospodarować więcej miejsca np. na blat.

Widok brudnych naczyń nie będzie w zasięgu wzroku gości, a zapachy i odgłosy nie będą przenosić się na inne pomieszczenia.

Taką kuchnię można urządzić w dowolnym stylu, w przeciwieństwie do kuchni otwartej, która powinna współgrać w salonem.

Na pewno sporym ułatwieniem jest również fakt, że wiele rzeczy w zamkniętej kuchni możemy trzymać na wierzchu, pod ręką.

Niestety wariant ten to nie tylko zalety. Wadą na pewno będzie potrzebny większy metraż mieszkania, by móc komfortowo urządzić osobne pomieszczenie na kuchnię.

Jeśli natomiast nie uda nam się zorganizować w kuchni miejsca na stół jadalny, konieczne będzie noszenie talerzy z potrawami do pokoju dziennego, co nie do końca jest komfortowe.

A może rozwiązanie dla niezdecydowanych?

A gdyby zastosować pośrednie rozwiązanie, czyli kuchnię częściowo zamkniętą? Można zastosować np. drzwi przesuwne, parawan, czy też utworzyć wspomnianą wcześniej wyspę.

A może kuchnię częściowo otwartą, czyli z dwoma wejściami?

Warto przemyśleć funkcjonalność kuchni względem całego mieszkania i wybrać dla siebie najbardziej idealne rozwiązanie. W końcu urządzenie kuchni jest dość kosztowne.