Bądź EKO! 5 trików na ekologiczne mieszkanie

Bądź EKO! 5 trików na ekologiczne mieszkanie

Zdrowe i produktywne środowisko w którym żyjemy jest niesamowicie istotne. Zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy to polskie miasta przodują w niechlubnych rankingach dotyczących poziomu zanieczyszczenia.

Ekologiczne rozwiązania w mieszkaniu mają wiele zalet. Po pierwsze pomysły na EKO mieszkanie są często tanie i nie wymagają wielkiego nakładu pracy. Po drugie ekologiczne a stylowe i trendy rozwiązania często idą w parze. Po trzecie często ekologiczne mieszkania są łatwiejsze w utrzymaniu i mało wymagające.

Przedstawiamy 5 wskazówek, co zrobić by nasze mieszkanie zyskało EKO charakter.

1. Rośliny. Tak, te świeże- nie sztuczne

Rośliny w mieszkaniu są nie do przecenienia. Wspaniała ozdoba, do tego pięknie pachnąca. A jakby tego było mało, to pochłaniają one wiele szkodliwych toksyn i zanieczyszczeń, sprawiając że mamy czystsze powietrze! Pomagają one także pozbyć się tzw. LZO- lotnych związków organicznych, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia, a które znajdują się w wielu produktach, w tym farbach, dywanach.

Wstaw w każdym z pomieszczeń jedną lub dwie. Tak, nawet w łazience wyglądają super! Jeśli nie masz czasu i głowy do tego, by się nimi zajmować, wybierz te łatwe w utrzymaniu. A może warto stworzyć w domu mały ogródek ziołowy?

2. Światło dzienne. Jak najwięcej!

Spróbuj zmaksymalizować możliwości wpadania naturalnego światła słonecznego do pomieszczeń. Nie trzeba mieć w oknach ciężkich zasłon i żaluzji. Dzięki temu możemy również zaoszczędzić na rachunkach.

3. Unikaj LZO

LZO, czyli lotne związki organiczne możemy często spotkać w farbach, klejach, środkach do czyszczenia, czasem meblach i dywanach, czy też tanich świecach ozdobnych. Są one sprawcami wielu problemów zdrowotnych, podrażniają nasze oczy, gardło, mogą występować nudności, a także poważniejsze schorzenia, jak problemy z wątrobą, zaburzenia układu nerwowego, czy też nawet nowotwór.

Upewnij się, że używane przez Ciebie farby są wolne od LZO.

W przypadku mebli, dywanów i dekoracji, warto pomyśleć o takich z naturalnych materiałów.

4. Naturalne materiały

Zwróć uwagę z czego zrobione są Twoje meble, dywany, tkaniny oraz dodatki. Spróbuj ograniczyć zakup tych z tworzyw sztucznych. Postaw na naturalne drewno.

Do tego zainteresuj się meblami z recyklingu, które są obecnie niesamowicie modne! Dzięki temu dbamy o nasze wspólne środowisko, ograniczając ilość śmieci. Same plusy 🙂

5. Izolacja i zużycie energii

Dobra izolacja termiczna jest niezbędna, by ograniczyć rachunki za energię. Szczelne okna oraz energooszczędne żarówki oraz energooszczędne urządzenia to kolejne elementy obniżające zużycie energii. Do tego pamiętajmy o zużyciu wody, z którą jest coraz więcej kłopotów na naszej planecie. Zamiast wanny wybierz prysznic, gdy myjesz zęby zakręcaj kran. To są niewielkie, wręcz kosmetyczne zabiegi, a jednak potrafią one zdziałać wiele!

Udostępnij post: