BMS – system zarządzania budynkiem. Wygoda, czy tylko gadżet?
Idea inteligentnego domu to przede wszystkim położenie nacisku na ekologię, energooszczędność oraz bezpieczeństwo. Rozwiązania informatyczne pozwalają rozwijać coraz to ciekawsze pomysły w zakresie zarządzania domem. System zarządzania budynkiem, czyli BMS to właśnie jedno z tego typu rozwiązań, które z pewnością może ułatwić codzienne życie.
Jak działa BMS?
BMS to jeden ze sposobów na optymalizację kosztów, związanych z użytkowaniem budynku. Zadaniem tego systemu jest integracja instalacji, które znajdują się w budynku, a także monitoring pracy poszczególnych urządzeń (w tym informowanie o awariach). Dzięki niemu możliwa jest regulacja i wprowadzanie zmian w czasie rzeczywistym w systemach, m. in. ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, alarmu, systemu monitoringu, czy też systemów przeciwpożarowych. System składa się z wielu czujników, sterowników i sprzętu.
Czy warto wzdrożyć BMS?
Prócz tego, że możemy monitorować i ręcznie sterować pracą poszczególnych systemów w domu, system BMS umożliwia także automatyzację różnych procesów. Dzięki temu jesteśmy w stanie wprowadzić duże oszczędności dzięki bardziej ekonomicznej eksploatacji.
Wiele codziennych czynności zostaje zautomatyzowanych – nie musimy o nich pamiętać. Gaszenie i zapalanie świateł, zamykanie bramy wjazdowej, włączanie alarmu gdy wychodzimy z domu, czy też ręczne ustawianie ogrzewania czy klimatyzacji – wszystkie te czynności mogą być zautomatyzowane i dopasowane do naszych potrzeb!
A dzięki coraz bardziej przystępnym cenom tego rozwiązania, inwestycje w instalację BMS nie muszą być wcale bardzo kosztowne.
Czy są wady tego rozwiązania?
Nie ma ideałów – tak też jest w przypadku systemów BMS. Instalując system w naszym domu, będziemy musieli określić, czy sieć ma być przewodowa, czy bezprzewodowa. Przewodowa owszem zabewnia stabilny przesył danych, jednak mogą występować zakłócenia. Bezprzewodowa natomiast jest narażona na zatłoczenie dostępnego pasma, co też może mieć wpływ na działanie systemu. Ich dodatkową wadą, czy też niedogodnością, jest fakt że wiele z urządzeń w systemie posiada wymienne baterie, a jej wyczerpanie może zaskoczyć użytkowników w najmniej oczekiwanym momencie.
