Duże okna w domu? A co ze stratą ciepła?

Duże okna w domu? A co ze stratą ciepła?

Stosowanie dużych okien występuje coraz częściej w nowoczesnym budownictwie. Duże przeszklenia mają szereg zalet.

Stosując duże okna możemy być pewni, że pomieszczenie będzie wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości. Ponadto tego typu przeszklenia to doskonałe źródło naturalnego światła. Zastosowane w salonie mogą stanowić jego przedłużenie w kierunku ogrodu.

Dzięki dużym powierzchniom szklanym, konstrukcja naszego budynku zyskuje lekkość i nowoczesny charakter.

W słoneczne dni okna pozwalają na wpuszczenie do środka promieni słonecznych, które nagrzewają wnętrze. W letnie dni, by ograniczyć nagrzewanie można zastosować rolety.

Duże okna to jednak nie tylko zalety. Wśród wad można wymienić stosunkowo wysoką cenę samych okien dobrej jakości oraz montażu, czy też wspomniane nagrzewanie się pomieszczeń w okresie letnim.

Musimy też zdawać sobię sprawę, że okna zawsze przepuszczą więcej ciepła, niż ściana. Przepływ ten następuje w obie strony. Oznacza to, że przez okna możemy tracić ciepło z pomieszczenia. Czy to oznacza, że jeśli chcemy mieć energooszczędny dom, to powinniśmy zrezygnować z dużych przeszkleń? Nie do końca.

Aby cieszyć się z domu o dużych przeszkleniach musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim ważna jest aranżacja okien w domu. Duże przeszklenia najlepiej jest lokować skierowane na południe. Dzięki temu mogą one nam przynieść o wiele więcej zysku niż strat ciepła.

Po drugie, podczas zakupu koniecznie należy sprawdzić parametry wybranych okien: ich współczynnik przenikania ciepła, a także współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego oraz grubość samej tafli.

Po trzecie ważny jest również sam montaż oraz dobór materiałów montażowych, by uzyskać jak najlepszą izolację cieplną.

Udostępnij post: