Jak sfinansować wykończenie mieszkania kredytem hipotecznym?

Większość mieszkań w Polsce z rynku pierwotnego, to mieszkania wykańczane w standardzie deweloperskim. Oznacza to, że trzeba wykonać jeszcze sporo prac, by można się cieszyć przeprowadzką do nowego lokum!

Co zrobić, jeśli planujemy zakup mieszkania w standardzie deweloperskim? Możemy rozważyć sfinansowanie wykończenia ze środków kredytu hipotecznego!

Kredyt na zakup i wykończenie mieszkania- jak uzyskać?

Aby uzyskać kredyt hipoteczny zarówno na zakup, jak i wykończenie mieszkania, musimy zmierzyć się z kilkoma formalnościami. Prodcedura ubiegania się o tego typu kredyt wymaga od nas m.in:

  1. Sprawdzenia naszej zdolności kredytowej – jest to pierwszy i podstawowy krok, od którego zależą kolejne. Jeśli posiadamy ową zdolność kredytową, możemy przejść do następnego kroku.
  2. Przygotowania szczegółowego kosztorysu prac, jakie zamierzamy wykonać. Im bardziej szczegółowy, tym większa szansa otrzymania kredytu.
  3. Wykonania harmonogramu wszystkich etapów prac, wraz z terminem rozpoczęcia i zakończenia. Ważną kwestią jest dotrzymanie wpisanych terminów.

Warto pamiętać, że w przypadku otrzymania kredytu, jesteśmy zobowiązani także do udokumentowania poniesionych wydatków fakturami z dokonanych zakupów. Stan mieszkania również dokumentujemy zdjęciami, lub pracownik banku złoży nm wizytę, w celu ustalenia zgodności projektu z rzeczywistością.

W niektórych bankach wymagany jest również podpis przygotowanego przez nas kosztorysu przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane! Warto to sprawdzić.

Aby uzyskać kredyt hipoteczny musimy jednak dysponować wkładem własnym. Jeśli pozyskujemy kredyt również na wykończenie, jego kwota będzie większa, niż w przypadku kredytu na sam zakup mieszkania. Bądźmy na to przygotowani.

Co możemy sfinansować z kredytu hipotecznego?

Jeśli zamierzamy skorzystać z tej metody finansowania, musimy mieć świadomość, co możemy sfinansować, a czego nie.

Kredyt może zostać udzielony m.in. na:

  • materiały budowlane
  • sanitariaty
  • elementy wyposażenia, na stałe związane z mieszkaniem
  • prace takie jak malowanie i tynkowanie ścian
  • niektóre banki udzielą także kredytu na: meble pod zabudowę, szafy wnękowe i sprzęty AGD pod zabudowę, lecz nie jest to regułą
  • koszt wynajęcia ekipy remontowej

Pozostałe meble, dekoracje i inne sprzęty (tzw. elementy ruchome) będziemy musieli i tak zakupić ze środków własnych lub dodatkowego kredytu.