Materiał budowlany z … recyklingowanego plastiku? Oto Trashpresso

Aby być na bieżąco w naszej branży, codziennie przeglądamy wiadomości z zakresu nowinek technologicznych i szeroko pojętej dziedziny działań proekologicznych. Niektóre z pomysłów są naprawdę przełomowe i kształtują nasz rynek, z kolei inne są jedynie chwilową modą, która przemija, gdyż nie znajduje szerszego zastosowania.

Dzisiaj mamy dla Was ciekawostkę ze świata, a dokładnie z Tajwanu.

Plastik, wszędzie plastik

Na całym świecie każdego dnia wyrzuca się 100 milionów plastikowych butelek. Lądują one w rzekach, morzach, oceanach. Przyczyniają się do śmierci milionów morskich zwierząt. Tak ogromna ilość i tak duży problem, to pole do popisu dla kreatywnych inżynierów. Jednym z nich jest 40-letni tajwański wynalazca Arthur Huang, twórca maszyny o nazwie Trashpresso.

„W naszych śmietnikach kryje się fortuna” – Arthur Huang

To właśnie on stworzył mobilną maszyne, która pozwala na ponowne wykorzystanie odpadów. W tym przypadku chodzi o przetworzenie odpadów plastikowych w płytki, które mogą być wykorzystane jako materiał budowlany lub ozdobny.

Trashpresso. Fot. trashpresso.com

Samowystarczalność

Trashpresso posiada panele słoneczne zasilające urządzenie,  dzięki czemu jest samowystarczalne. Gdy warunki są bardzo niesprzyjające, Trashpresso może również korzystać z zapasowego generatora diesla, jednak główny nacisk położony jest na ekologiczne źródło energii. W ciągu godziny, maszyna poradzi sobie z przetworzeniem 50 kg plastiku.

Urządzenie to jest wielkości standardowego kontenera, używanego w transporcie, dzięki czemu możemy ją przewozić, a nawet dotrzeć z nią w trudno dostępne miejsca.

Trashpresso pokonuje bariery odległości i dostępności energii, pokazując, że recykling jest możliwy wszędzie i służy nie tylko do przekształcania śmieci na miejscu, ale jest także narzędziem edukacyjnym w odizolowanych społecznościach. ” – Arthur Huang, twórca Trashpresso.

Jak to działa?

Cały proces w skrócie składa się z trzech etapów. Najpierw odpady plastikowe przechodzą do niszczarki, co ma na celu zmielenie ich na mniejszcze części. Następnie odpady są czyszczone oraz suszone. Tak przygotowany materiał trafia do matryc, które nadają im ostateczny kształt w formie płytek.

Proces filtracji powietrza podczas procesu, pozwala na eliminację uwalniania się trujących substancji.

Tak powstały materiał jest bardzo odporny na zniszczenie. Można go wykorzystać jako element dekoracyjny, jako izolacja podłóg, czy też produkt do wykańczania ścian.