[PORADNIK] Zakup mieszkania od dewelopera. Część 1: Lokalizacja

Zakup mieszkania to poważny krok w życiu niejednego z nas. Jest to z pewnością wyzwanie, dlatego warto przygotować się jak najlepiej. 

W dzisiejszym poradniku podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera. Skoncentrujemy się na pierwszym etapie zakupu: wyborze konkretnej nieruchomości. W tym etapie na pewno warto już sprawdzić swoją zdolność kredytową, by zawęzić nieco ramy poszukiwań.

Na co warto zwrócić uwagę? 

Lokalizacja mieszkania i jego otoczenie

Zaraz obok ceny, lokalizacja mieszkania jest jednym z najważniejszych aspektów, które należy solidnie rozważyć. Przede wszystkim powinniśmy przeanalizować lokalną infrastrukturę w otoczeniu mieszkania, którym bylibyśmy zainteresowani. Czy dojazd do pracy będzie czasochłonny? Czy wręcz przeciwnie? Jeśli mamy lub planujemy dzieci, to czy w pobliżu mieszkania zlokalizowane są szkoły i przedszkola? Co ze sklepami i punktami usługowymi? Warto także zwrócić uwagę na komunikację miejską oraz odległość przystanków od naszego wybranego mieszkania.

Warto także zbadać, w jakiej odległości znajdują się poszczególne udogodnienia, w zależności od naszych preferencji: na przykład ścieżki rowerowe, place zabaw, bliskość miasta i związane z tym wydarzenia kulturalne na wyciągnięcie ręki. A może preferujemy spokojną cichą okolicę? Czy osiedle jest ogrodzone i strzeżone, czy też nie? O wszystkich tych aspektach koniecznie należy pomyśleć przed zdecydowaniem się na zakup.

Bądźmy również świadomi, że to właśnie lokalizacja w przeważającej części ofert stanowi o cenie mieszkania i będzie wyznacząć przez wiele lat nasz komfort życia.

Pamiętajmy także o bardzo ważnej kwestii, mianowicie: „co będzie w przyszłości?”. Przede wszystkim należy zapoznać się z tzw. prospektem informacyjnym. Prospekt taki Klientowi udostępnia deweloper. Kwestię prospektu informacyjnego oraz wszelkie inne sprawy, związane ze sprawdzeniem dewelopera przed zakupem, przybliżymy Państwu w drugiej części naszego poradnika.

Warto również sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego wybranego terenu, a także rozpoznać stan prawny gruntu, weryfikując go w internetowej wersji księgi wieczystej. Nie bez znaczenia jest również rozpoznanie planów inwestycyjnych na działkach sąsiednich, albowiem mieszkania nie kupuję się na rok, a na długie lata. A to, co będzie znajdować się na działkach sąsiednich może mieć wpływ na  cenę mieszkania w przyszłości oraz nasz komfort życia.

Metraż i rozkład mieszkania

Przeważnie w przypadku budowy nowych mieszkań, są one projektowane tak, by zapewnić jak najwięcej wygody mieszkańcom. Metraż warto wybrać taki, by uwzględniał nasze potrzeby również w przyszłości. Jesteście młodym małżeństwem i planujecie niebawem dzieci? Pomyślcie o mieszkaniu z dodatkowym pokojem.  Sam metraż uzależniony będzie na pewno od naszych możliwości finansowych. Warto poszukać złotego środka.

Pamiętajmy jednak, że sam metraż nie jest tak istotny, jak rozkład mieszkania. Mniejsze lokum, które ma przemyślany układ pomieszczeń, może być o wiele bardziej funkcjonalne niż duże, ale ze złą organizacją przestrzeni.

Co należy przemyśleć w przypadku rozkładu mieszkania?

  • czy w naszym lokum będziemy posiadać balkon lub loggie oraz czy znajduje się on od strony, która w ciągu dnia jest odpowiednio nasłoneczniona?
  • co z kuchnią? czy powinna być zamknięta, częściowo otwarta, czy wystarczy nam aneks kuchenny?
  • czy łazienka i toaleta powinny być razem, czy jednak lepszym rozwiązaniem będzie osobno?
  • czy pomieszczenia z tej samej grupy funkcjonalnej znajdują się koło siebie? Na przykład sypialnia z łazienką
  • jakie budynek posiada funkcjonalności? Czy jest możliwośc zakupu miejsca garażowego i ewentualnej komórki lokatorskiej?
  • na którym piętrze znajduje się wybrane mieszkanie? Jest to na pewno kwestia preferencji i upodobań, natomiast mieszkanie na wyższych kondygnacjach niż budynki sąsiadujące, często oznacza lepsze widoki z okien i większą prywatność.

Warto na pewno zainteresować się także kwestią układu gniazdek elektrycznych, włączników świateł, wejść do mediów, punktów świetlnych. Czy wszystkie są zaplanowae zgodnie z naszymi oczekiwaniami? Jeśli kupujemy mieszkanie przed wybudowaniem nieruchomości, deweloper może dać możliwość ingerencji i własnego rozplanowania tych podłączeń. Należy jednak robić to w porozumieniu z deweloperem.