Zakup mieszkania to ważna decyzja życiowa. Jak duży wpływ na komfort życia ma wybór dobrej lokalizacji pisaliśmy w poprzednim wpisie: [PORADNIK] Zakup mieszkania od dewelopera. Częśc 1: Lokalizacja, który polecamy przeczytać przed lekturą drugiej części naszego poradnika.
Dziś przybliżymy kwestię, którym warto się przyjrzeć podczas analizy samej inwestycji oraz dewelopera.
Po pierwsze: prospekt informacyjny
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli w skrócie tzw. umowa deweloperska, nakłada na firmy deweloperskie obowiązek udostępnienia potencjalnemu Klientowi dokument, zwany prospektem informacyjnym. Warto tu nadmienić, że obowiązek udostępnienia prospektu występuje w przypadku nowych nieukończonych inwestycji. Gdy budynek został już oddany do użytkowania, – nie ma wtedy obowiązku jego sporządzania.
Ustawa powyższa również ustanawia wzorzec tegoż dokumentu.
Prospekt taki, powinien dostarczyć wyczerpujących informacji na temat samej inwestycji, a także stanowi podstawę do zapisów umowy deweloperskiej, o której będzie mowa w dalszej części artykułu.
Prospekt składa się z dwóch części: ogólnej oraz indywidualnej
- Część ogólna – prezentuje informacje na temat samej firmy deweloperskiej, w tym jej dotychczasowym doświadczeniu, realizacjach, a także jej sytuacji finansowo- prawnej. Następnie w tej części również znajdziemy informacje z ksiąg wieczystych, pozwolenia na budowę, planowany termin ukończenia projektu i jego harmonogram. Bardzo ważnym elementem w tej części prospektu, na który polecamy zwrócić baczną uwagę, jest informacja na temat planowanych inwestycjach w promieniu 1km od interesującego nas mieszkania. Dzięki prześledzeniu tych danych, będziemy w stanie stwierdzić, czy w przyszłości nie przyjdzie nam mieszkać po sąsiedzku z np. wysypiskiem śmieci, lub drogą szybkiego ruchu.
- Część indywidualna – równie ważna jak pierwsza. Z niej dowiemy się bardziej szczegółowych informacji na temat samego mieszkania oraz budynku. Na szczególną uwagę zasługują paramerty lokali, charakterystyka układu pomieszczeń, ich ceny. a także informacje dotyczące standardów wykończenia, mediów oraz dostępu do drogi publicznej.
Co ważne, załącznikiami do prospektu informacyjnego są: wzór umowy deweloperskiej oraz rzut kondygnacji z wyróżnieniem mieszkania, którego kupnem zainteresowany jest potencjalny Klient.
Po drugie: deweloper
Przede wszystkim należy przyjrzeć się dotychczasowym realizacjom firmy deweloperskiej- w jakiej kondycji są obecnie? Czy realizacja przebiegała terminowo oraz czy sama ifnrastruktura spełnia oczekiwania mieszkańców.
Warto również prześledzić opinie na temat dewelopera w Internecie oraz porozmawiać z mieszkańcami inwestycji, wykonanej przez firmę, którą sprawdzamy.
Przed zakupem deweloper powinien Ci udzielić informacji na temat własności działki oraz pozwolenia na budowę, a także udostępnić prospekt informacyjny (w przypadku nieukończonej inwestycji).
Bardzo ważnym aspektem jest również sam kontakt z deweloperem. Czy personel posiada kompletną wiedzę na temat mieszkania i inwestycji, na której się on znajduje? Czy sprzedaje bezpośrednio, czy poprzez biuro pośrednictwa nieruchomości? Bo jeśli tak jest, to warto odwiedzić siedzibę dewelopera.
Warto sprawdzić kapitał zakładowy firmy.
Co z umową deweloperską?
Umowa powinna zabezpieczać interesy obydwu stron. Na ten moment wymagane jest, by została ona sporządzona w formie aktu notarialnego, a jej koszt jest dzielony między deweloperem, a kupującym.
Zwróćmy uwagę na nazwę dokumentu: powinien on nosić nazwę „umowa deweloperska”, a nie np. tylko „umowa przedwstępna zakupu mieszkania”.
Przed jej podpisaniem warto szczegółowo zapoznać się z jej treścią, w tym również sprawdzić, czy nie zawiera tzw. klauzul niedozwolonych UOKIK. Można je sprawdzić na stronie internetowej UOKIK. Przydatne będzie również skonsultowanie tresci umowy z prawnikiem.
Sprawdźmy, czy wszystkie ważne kwestie zostały w umowie zawarte: czy zapisane zostały dokładne informacje na temat samego budynku, naszego mieszkania, a także standardzie wykończenia, powierzchni, rozkładzie pomieszczeń, ich liczbie i funkcjach. Ważnymi informacjami są również: cena i lokalizacja nieruchomości, terminy wpłat kolejnych transz, termin przekazania lokalu, określone skutki ewentualnej zmiany terminu zrealizowania inwestycji, warunki rozliczenia niezgodności z projektem a także określone konsekwencje wycowania się z umowy.
Warto również pamiętać, że zanim podpiszemy umowę deweloperską, mamy do czynienia jeszcze z umową przedwstępną. Stanowi ona warunek do podpisania docelowej umowy. Zawarte powinny w niej być informacje na temat ewentualnej rezygnacji z zakupu mieszkania. Umowa ta może zostać ujawniona w księgach wieczystych realizowanej nieruchomości.
O co warto zapytać dewelopera?
W tym podpunkcie chcielibyśmy jedynie zaznaczyć kilka ważnych pytań, które z pewnością warto kierować do dewelopera przed zakupem wymarzonego mieszkania:
- Jaki jest standard wykończenia mieszkania i co będzie zawierał?
- Czy jest dostępne miejsce garażowe i czy jest ono dodatkowo płatne? Czy też może kupno miejsca garażowego jest obowiązkowe?
- Co będzie się znajdować w najbliższym otoczeniu budynku?
- Czy firma deweloperska posiada pozwolenie na budowę tej inwestycji?
- Ile jest etapów realizacji inwestycji i jaki będzie harmonogram płatności?
- Jaki jest plan mieszkania?
- Jakie instalacje znajdziemy w mieszkaniu?
- Co wchodzi w skład części wspólnej dla wszystkich lokatorów?
- Jaka jest całkowita cena brutto mieszkania oraz co wchodzi w jej skład?
- Jaka jest odległość nieruchomości w stosunku do ważnych miejsc z punktu widzenia mieszkańca: lokali handlowych, placówek oświatowych, przystanków itp.