Kontynuując kwestię zakupu mieszkania od dewelopera, nie sposób pominąć istotnej kwestii, jaką jest finansowanie naszego zakupu.
W poprzednich częściach naszego poradnika przyglądnęliśmy się głębiej sprawie lokalizacji inwestycji, jak również analizie dewelopera. Pod poniższymi linkami znajdą Państwo opisywane artykuły:
[PORADNIK] Zakup mieszkania od dewelopera. Częśc 1: Lokalizacja
[PORADNIK] Zakup mieszkania od dewelopera. Część 2: Analiza inwestycji
Dziś parę słów na temat pozyskania środków finansowych na zakup wymarzonego mieszkania.
Gotówka czy kredyt?
Zakup mieszkania za gotówkę jest wprawdzie wygodną i szybką formą, jednak nie jest oczywiście dostępna dla każdego. Nie każdy ma zgromadzoną taką sumę oszczędności. Pozostaje nam zatem zdobycie potrzebnych środków z pomocą banku.
Co ciekawe, zdarzają się sytuacje, że Klient, którego stać na zakup mieszkania w gotówce, decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego. Wynika to z dość niskich obecnie kosztów tego typu kredytu oraz z mniej odczuwalnego „obciążenia portfela”.
W przypadku korzystania z kredytu hipotecznego warto również pamiętać, że tak czy inaczej musimy posiadać pewną sumę pieniędzy, jako wkład własny (minimum 10% wartości mieszkania, które zwiększa się w momencie, gdy kredytować chcemy również wyposażenie mieszkania).
Kredyt hipoteczny w praktyce
Aby móc skorzystać z tej formy finansowania zakupu mieszkania, musimy spełniać warunki, nakładane przez bank – mianowicie posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Polecamy ją sprawdzić jeszcze przed poszukiwaniem mieszkania – zawęzi ona zapewne nasz obszar poszukiwań.
Możliwe jest wzięcie kredytu w polskiej walucie, jak również w obcej. Rekomendowaną opcją jest jednak kredyt w takiej samej walucie, w jakiej ubiegający się o kredyt otrzymuje pensję.
Pierwszym krokiem w ubieganiu się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania będzie złożenie odpowiedniego wniosku w banku. Aby wybrać najkorzystniejszą opcję, zaleca się złożenie wniosku w kilku bankach oraz przeglądnięcie obiektywnych rankingów w tym zakresie.
Warto także pamiętać o tym, że aby uzyskać informacje na temat kredytu, nie musimy podpisywać umowy deweloperskiej. Do wniosku kredytowego możemy załączyć umowę rezerwacyjną, wraz z prospektem informacyjnym i wzorem umowy deweloperskiej.
Wysokość kredytu, jaki możemy uzyskać zależy także od wyceny mieszkania.
Następnym krokiem jest podpisanie umowy kredytowej z wybranym przez nas bankiem oraz w dalszej kolejności podpisanie umowy deweloperskiej.
Kredyt hipoteczny, ze względu na swój charakter, to zobowiązanie z reguły długoterminowe – na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Sytuacja materialna może się zmienić w każdej chwili. Dlatego warto również mieć na uwadze, że są także sposoby na wyjście z takiej sytuacji: od sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym, po uzyskanie refinansowania kredytu.
Programy rządowe
Kolejną opcją w finansowaniu mieszkania są programy rządowe. Niestety popularny program „Mieszkanie dla Młodych” nie jest już dostępny, natomiast jest jego następca- „Mieszkanie Plus”. Jest on skierowany do osób, które ze względu na niskie zarobki, nie są w stanie otrzymać kredyt hipoteczny w banku. Program ten, przynajmniej jak na razie, przewiduje jednak pomoc w kosztach wynajmu mieszkania, a nie jego zakupu.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju: TUTAJ.
Pamiętaj o dodatkowych kosztach
Podczas planowania sposobu finansowania mieszkania nie można zapominać o dodatkowych kosztach, które kupujący musi ponieść.
Możemy wśród nich wymienić taksę notarialną, opłaty sądowe, w tym oplaty za wypisy umowy sprzedaży, za założenie księgi wieczystej i wpis prawa własności, a także opłatę za wpis hipoteki.
W przypadku zakupu mieszkania mamy do zapłacenia również podatek od czynności cywilnoprawnych (tzw. PCC), jednak dotyczy on tylko używanych mieszkań.
Jeśli kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera, możemy spodziewać się, że powyżej wymienione opłaty stanowić będą mniej więcej 0,5- 1% wartości nieruchomości.