Trendy technologiczne w branży budowlanej na rok 2019

Trendy technologiczne w branży budowlanej na rok 2019

Branża budowlana, jak każda inna idzie z duchem czasu. Rozwiązania technologiczne, stosowane w innych sektorach, często znajdują zastosowanie również podczas procesu budowlanego. Chcielibyśmy Państwu przedstawić światowe technologiczne trendy, które również i w Polsce mogą zyskać na znaczeniu w 2019 roku:

 

  • Rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality)

Technologia wprost z gier komputerowych coraz częściej znajduje zastosowanie w budownictwie. Polega ona na integracji świata rzeczywistego z wirtualnym (cyfrowym), przy pomocy m.in. urządzeń mobilnych. Otwiera to wiele nowych możliwości w zakresie projektowania, budowy oraz sprzedaży nieruchomości. Cyfrowo odwzorowane elementy możemy prezentować w rzeczywistej przestrzeni. Przykładowo, za pomocą tej technologii, jesteśmy w stanie uzyskać już na budowie wizualizację projektowanych instalacji, czy nawet projekty wyposażenia technicznego oraz aranżacji wnętrz. Daje ona możliwość prezentacji finalnego efektu prac, a także kontroli realizacji pod kątem zgodności z projektem. Nawet w późniejszej eksploatacji budynku, technologia ta przydaje się, chociażby w przypadku przeglądów technicznych, które o wiele łatwiej przeprowadzić, gdy mamy zwizualizowany przebieg instalacji. Aby skorzystać z dobrodziejstwa rzeczywistości rozszerzonej, potrzebujemy urządzenia mobilnego, np. tabletu, lub specjalnych okularów AR.

 

  • Drony

Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych o niewielkiej wadze, popularnie zwanych dronami, to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy dla deweloperów i firm budowlanych. Podejmowanie trafnych decyzji jest niesamowicie trudne, kiedy nie posiadamy precyzyjnych danych o terenie. Drony są w stanie dać nam nową perspektywę oraz dokładne materiały w postaci zdjęć, filmów, panoram 360 oraz ortofotomap, a także modeli 3D.

 

  • Większe znaczenie GPS

Nawigacja satelitarna towarzyszy nam na co dzień. Nie jest to nowa technologia, jednak coraz częściej jest wykorzystywana w coraz bardziej kreatywny sposób. Jej zastosowanie, czy to w dronach, czy w modelowaniu informacji budowlanych (BIM), ułatwia pomiary inwentaryzacyjne obiektów oraz terenów. Wspomaga proces budowy poprzez monitoring maszyn budowlanych, dzięki czemu z łatwością możemy zarządzać zapleczem technicznym.

 

  • Robotyka

Rozwój branży robotyki to coś, czego nie da się przeoczyć. Już teraz na całym świecie inwestowane są duże pieniądze w rozwiązania związane z robotami. Z powodu ich coraz większej precyzji i niezawodności, wygląda na to, że mogą się stać znaczącą siłą w branży budowlanej. Czynności takie jak układanie cegieł, wiązanie prętów zbrojeniowych w „rękach” robotów? Przyszłość może nam przynieść partnerstwo między wykwalifikowanymi pracownikami, wykonującymi prace wymagające wyższych kwalifikacji oraz robotami, których zadaniem będzie wykonanie czynności  powtarzalnych, monotonnych, ale jednocześnie często niebezpiecznych.

 

  • Zrównoważony rozwój

Budownictwo przyjazne dla środowiska to niesamowicie istotna kwestia, zwłaszcza w obecnych czasach.  W naszej firmie z wielką uwagą podchodzimy do spraw związanych z ekologią. Realizując projekty, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, musimy pamiętać, by nie tylko przeciwdziałać zanieczyszczeniom, ale również podchodzić do inwestycji mając na względzie oszczędzanie zasobów naturalnych. Dotyczy to każdego etapu inwestycji- samego projektu, wykorzystanych materiałów budowlanych, energooszczędnych rozwiązań technicznych itd. Wzrost popularności tego trendu z pewnością przyniesie wiele korzyści nam wszystkim.

 

 

źródło: geniebelt.com

 

Udostępnij post: