Urządzasz mieszkanie? Nie popełnij tych błędów!

Urządzasz mieszkanie? Nie popełnij tych błędów!

Nie każdy z nas zna się na aranżacji wnętrz. Nie każdy też ma wyczucie w tym temacie oraz dobre rozeznanie w trendach wnętrzarskich. A jednak bardzo często samodzielnie decydujemy się urządzać mieszkanie. Nie wiesz jak się za to zabrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad, czego unikać podczas aranżacji swojego mieszkania!

Kopiowanie gotowych pomysłów wprost z katalogów

Istnieje ogromna różnica między inspirowaniem się, a skopiowaniem projektu, który świetnie wygląda w katalogu lub Internecie, a niekoniecznie tak samo dobrze będzie wyglądać w naszym mieszkaniu. Może się na przykład okazać, że wymiary naszego pomieszczenia są inne, niż tego w katalogu i już elementy będą wyglądały zupełnie inaczej. Jest wiele specyficznych niuansów, które mogą kompletnie zmienić wygląd aranżacji, a o których osoba nie zajmująca się tym na codzień może nie mieć pojęcia.

Po drugie – funkcjonalność. To jak lubisz spędzać czas i czego potrzebujesz w swoim mieszkaniu. Może się na przykład okazać, że stół przedstawiony na fotografii okaże się za mały do Twoich potrzeb.

Pamiętajmy więc, że katalogi i inne wizualizacje są świetne, jeśli potrzebujemy inspiracji i nowych pomysłów. Miejmy jednak na względzie funkcjonalność, dopasowaną do naszych potrzeb.

2. Wygląd zamiast funkcjonalności

Design owszem jest niesamowicie ważny. Każdy z nas przecież chciałby mieć wyjątkowe mieszkanie. Na wyciągnięcie ręki mamy portale z pomysłami, inspiracjami do naszego domu. Możemy w jedną chwilę sprawdzić co jest modne, jakie są nowości na rynku.

Wszystko to jest bardzo ważne, jednak podczas aranżacji nie zapominajmy o tym, że to jednak funkcjonalność i komfort w mieszkaniu powinny być na pierwszym miejscu. Meble, akcesoria, urządzenia – tego wszystkiego będziemy używać przez dłuższy czas. Warto postawić na to, by prócz wyglądu, elementy te przynosiły nam przyjemność z korzystania. Krzesło, nawet najbardziej trendy i o topowym wyglądzie, nie będzie nam służyć, jeśli nie będzie wygodne.

3. Dodatki dodatki

Z jednej strony wnętrza bez dodatków wydają się być puste i nieprzyjazne. Niejednokrotnie zapominamy, że w diabeł tkwi w szczegółach i potrafią one nadać zupełnie innego wyglądu naszym pomieszczeniom.

Nie bójmy się dekorować wnętrz różnymi dodatkami! To dzięki nim nasze wnętrza będą wyjątkowe. Pamiętajmy jednak przy tym, że w przypadku kwiatów nie wybierajmy opcji sztucznej. Kwiaty zawsze najpiękniej wyglądają, gdy są żywe, naturalne.

Z drugiej strony pamiętajmy, by zachować umiar. Wnętrze przesycone różnymi bibelotkami wcale nie wygląda zachęcająco.

Dodatki stosujmy po to, by podkreślić charakter wnętrza, a nie by pozbawić nas przestrzeni.

4. Nieprzemyślane łączenie stylów

Schabby chic, styl skandynawski, retro, prowansalski… Świat aranżacji wnętrz jest bardzo bogaty i rozbudowany. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Jednak warto przyjąć jeden styl dla całości mieszkania i trzymać się go. Mieszanie różnych (a zwłaszcza skrajnych) stylów w różnych pomieszczeniach może często przyprawić widza o zawrót głowy…

Pamiętaj, że nie wszystkie nowinki wnętrzarskie i aktualna moda będzie pasować do obecnie wybranego stylu.

Wybierz jeden spójny kierunek i adaptuj go do swoich potrzeb.

5. Oświetlenie – jak to z nim jest?

Oświetlenie to bardzo ważny element w aranżacji, nadający charakter pomieszczeniom. Jednak wielu z nas o tym zapomina. Źle rozłożone punkty świetlne lub nieodpowiednia barwa światła, potrafi zniweczyć cały nasz trud podczas aranżacji.

Do tego bardzo często zapomina się o uwzględnieniu światła naturalnego, które jest nienależycie wykorzystywane.

A przecież poprzez odpowiedni trick z oświetleniem jesteśmy w stanie optycznie np. powiększyć pomieszczenie!

Pamiętajmy: oświetlenie to nie tylko jedna lampa na środku sufitu.

Udostępnij post: